Okuma Süresi: 2 Dakika

Melodika Nedir ? Hakkında Bilgi

Melodika nedir, melodika üflemeli ve tuşlu müzik aletleri ailesinin bir üyesidir. Bu enstrüman görünüş olarak aslında flüte benzer ve flüt ile alakalı bir ortak özelliği vardır o ise tamamen ikisinde de üflemeli olmasıdır. Melodika, flütten farkı ise üzerinde bulunduğu tuşlarıdır. Melodika notaları bu tüşlerin üzerine basmadan çıkmaz. Melodika notalarının ilk başlangıcı do bitişi ise do notasıdır. Melodikayı elinize aldığınızda hemen arkasında bir tutma yeri bulunmakta. Genelde bu üflemeli müzik aleti ilk öğretim okullarında çocukları biraz daha müziğe alıştırmak, çocukların kulaklarında biraz daha müzik aşinalığı yaratmak için kullanılmaktadır. Uzmanlar mutlaka çocukların ilk okul eğitimlerinde bu üflemeli müzik aletinin önem verilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Melodika Nedir?

Melodika Nasıl Kullanılır ?

Melodika nasıl kullanır ile alakalalı bahsedecek olursak eğer; İlk önce melodika nasıl tutulur bunu öğrenmeliyiz. Melodika öncelikle arka bölümünden tutulur. Daha sonra parmaklarınızı numaralandırmanız gerekir. Örnekleme verecek olursak eğer baş parmak 1. Numara serçe parmak 5 numara olacak şekilde bir numaralandırma biçimi gerekmektedir. Yeni başlayanlar genellikle uzun hortumlu tercih etmeli çünkü uzun hortum olursa hem üfleyip hem de notalarınıza çok rahat bir şekilde basabilirsiniz. Müzik kulağına kendinizi alıştırmanız için ideal üflemeli çalgılar ailesinden bir tanesidir.

Melodika, çeşitleri bulunan bir alettir. 19 tane tuşlusu da 37 tuşlusu da bulunmaktadır. Beyaz tuşların sağ yanında yer alan “diyez” olarak adlandırılmakla birlikte, sol yanında olan ince ve siyah tuş ise bemol’u oluşturur.

Melodika Hakkında Bilgi

Diyez ve Bemol Nedir ?

Diyez: Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz beyaz tuşların sağ yanında ki tuşlar “diyez” olarak adlandırılmaktadır. Görevi ise önüne geldiği notayı yarım ses kadar inceletmektedir.

Bemol: Yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi beyaz tuşların sol yanında olan ince ve siyah işe bemol olarak adlandırılmaktadır. Görevi ise önüne geldiği notayı diyez’in tam aksine kalınlaştırılmaktadır.

Şuanda melodika nasıl kullanılır, sorusunu size büyük bir bölümünü araştırıp cevaplamış olduk. Her ne kadar diğer enstrümanlar gibi canlı müziklerde görmesek de bu enstrümanı okullarda gençlerimiz için eğitim amaçlı bulundurulmaktadır.

Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

0 CommentsYorumları Kapat

Yorum

Yeniliklerden Haberdar Olun

En Son Mesajları ve Makaleleri E-postanıza Alın

Spam Göndermeyeceğimize Söz Veriyoruz :)